Dolegliwości aparaty ruchu
mnu dolegliwosci a detoksykacja    
         
   

ŹRÓDŁA DOLEGLIWOŚCI APARATU RUCHU

Aparat ruchu obejmuje kilka ważnych dla życia i zdrowia układów. Są to układ kostny, układ mięśniowy i nerwowy. Więcej o układach możesz przeczytać tu. Ruch jest podstawą życia, on warunkuje żywotność i sprawność funkcjonowania oraz komfort życia. 

Praktycznie wszystkie rodzaje toksyn mogą obciążać te układy a tym samym je niszczyć. Dlatego w tym artykule skupimy się na poszczególnych dolegliwościach aparatu ruchu i ich związku z toksynami w różnych narządach i obiegach ciała. Ciało ludzkie stanowi dla medycyny detoksykacyjnej jedność i często można odnaleźć pozornie odległe problemy, rzutujące na sprawność danego narządu lub tkanki. 

   
    ludek uklad kostnyLiczba kości u człowieka jest zmienna z wiekiem. U niemowlęcia, według Reichera, ich liczba wynosi 270 i może spaść poniżej 206 u starca, bowiem w podeszłym wieku zrastają się kości czaszki. Zmienność wynika z faktu, że u dzieci zmienia się liczba tzw. punktów kostnienia - chrząstki zamieniają się w kości. Spośród wszystkich kości aż 180 jest połączonych stawami. Niesprawność tego połączenia to nie tylko ograniczenia swobody ruchu, ale przede wszystkim dokuczliwy ból. Problemy ze stawami nie są domeną ludzi starszych. Spora grupa sportowców - zarówno w okresie czynnym, ale jeszcze bardziej po zakończeniu kariery - miewa problemy z aparatem ruchu - mocno nadwyrężonym i systematycznie przeciążanym podczas treningów i zawodów.

Statystykę przyczyn problemów ze stawami uzupełniają jeszcze trzy pozycje:

- pandemia otyłości w Europie i wynikającego stąd długotrwałego przeciążenia stawów,

- infekcje mikrobiologiczne, bardzo często nieuświadomione i trwające przez wiele lat,

- niehigieniczny tryb życia - ograniczona ilość ruchu, brak higieny wewnętrznej organizmu

Tutaj problemy zdrowotne mogą dotyczyć nie tylko kości, ale również chrząstki, wiązadeł, ścięgien, mazi stawowej. Medycyna detoksykacyjna,inspirowana wiedzą medycyny Wschodu, wiąże problemy stawów z obiegami i narządami wewnętrznymi: nerkami, wątrobą, śledzioną, płucami. Stwierdzono bowiem istnienie korelacji.  Przykładowo zapaleniu woreczka żółciowego często towarzyszą problemy ze stawem biodrowym i odwrotnie - problemy ze stawem biodrowym mają częsty związek z chorobami wątroby i kamicą żółciową, aczkolwiek problemy te mogą pojawiać się w różnych okresach czasu.

REUMATYZM - jest zbiorczą nazwą problemów z miękkimi tkankami stawów, wiązadeł, ścięgien i mięśni. Są to różne rodzaje chorób, obejmowane jedną wspólną nazwą.

kolano zdrowekolano artrozakolano zapalenie
   
   

KOLANO ZDROWE                                                  KOLANO Z ARTROZĄ                 KOLANO W STANIE ZAPALNYM

   
    OSTEOPOROZA - metaboliczna choroba kości, polegająca na zmniejszaniu się gęstości tkanki kostnej, ubytkach wapnia, łamliwości wynikłych z powstawaniem porów i obniżeniem mechanicznej wytrzymałości tkanki kostnej.

Przyczyny: osteoporosa

  • - niedobór wapnia i witaminy D w pożywieniu, 
  • - zaburzenia hormonalne u kobiet w okresie menopauzy (niedobór estrogenów) 
  • - brak ruchu 
  • - zaburzenia metaboliczne związane ze wchłanianiem minerałów 
  • - autoimmunologia przytarczycy 
   
   

ARTROZA - to przewlekła, zwyrodnieniowa choroba chrząstki, jej wysychanie bądź niedostateczne odnawianie. Nie jest to tylko wynik procesów starzenia się, ale również przeciążeń u sportowców i ludzi, którzy ciężko fizycznie pracowali, ludzi otyłych. Wielki wpływ mają tu również czynniki genetyczne oraz hormonalne - szczególnie u kobiet w okresie po menopauzie. Istnieje również związek przyczynowy pomiędzy zaburzeniami pracy tarczycy i cukrzycą.  Artroza może dotyczyć praktycznie każdego stawu, lecz najbardziej narażone są te, które ""pracują siłowo"", może być jedno lub wielostawowa. W zależności od usytuowania problemu, stosuje się rózne nazwy tej choroby: gonartroza(kolano), koksartroza (biodro), rizartroza (dłoń), spondyloartroza (kręgosłup).

Proces degeneracji chrząstki trwa latami bezobjawowo, zaś dolegliwości pojawiają się, gdy nie jest już w stanie amortyzować sił, jest już zbyt cienka i popękana. W miarę postępu choroby pojawiają się na brzegach chrząstki wyrostki - osteofity, które ograniczają ruch oraz uciskają unerwione tkanki, powodując odczuwanie bólu. Te procesy nie powodują stanu zapalnego do czasu, gdy wyrostki nie zaczną uciskać na sąsiednie tkanki. Wówczas może powstać obrzęk ze zwiększoną ilością płynu, bólem i sztywnością poranną.

   
   

ZAPALENIE STAWÓW

zapalenie stawuReumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną. Atakuje wewnętrzną warstwę torebki stawowej (synovium) i błonę maziową. Zapalenie rozwija się, gdy białe krwinki przenikną do jamy stawowej. Wówczas to po zagojeniu błona maziowa przerasta, tworząc tzw. łuszczkę - ukrwione ziarniny, które z biegiem czasu kostnieją i unieruchamiają staw. Tak często powstają zdeformowania stawów rąk.

Z punktu widzenia medycyny detoksykacyjnej, istotną rolę odgrywają tu obce białka i obciążenie stresem. Przypomnijmy, że medycyna detoksykacyjna stres rozumie szerzej - to nie tylko znany wszystkim stan psychiki, lecz patologiczny, długotrwały skurcz mięśni spowodowany działaniem podświadomości i zaburzający gospodarkę płynami ustrojowymi w obrębie skurczu.

Istotną rolę odgrywa obecność GMO w produktach spożywczych. Obce białko, nie pokonane przez układ odpornościowy, wbudowuje się w tkankę a to powoduje powstanie długotrwałego stanu zapalnego. Również bakterie (Borrelia, Salmonella, Chlamydie, Mycobakterie, Gonokoki i in. ) mogą atakować staw osłabiony przez artrozę.

   
   

ZAPALENIE ŚCIĘGIEN I KALETKI MAZIOWEJ

Często nazywa się ten problem ""problemem kolana sprzątaczki"" z racji nadwyrężenia ścięgien i kaletki maziowej wskutek długotrwałego klęczenia. Charakteryzuje się bólami i usztywnieniem stawu.

ZAPALENIE RZEPKI, ŚCIĘGNA RZEPKI

Ból podczas siedzenia lub naciągania nogi tuż pod rzepką. Występuje po biegu, po skokach, podczas ruchu się nasila.

   
   

DETOKSYKACJA

Medycyna detoksykacyjna może w wielu przypadkach pomóc w zatrzymaniu procesów chorobowych oraz przede wszystkim zlokalizować i określić obciążenia mikroorganizmami określonych narządów i tkanek. Usunięcie tych toksyn, szczególnie u ludzi młodszych, może znacząco poprawić ich kondycję i jakość życia. Niewątpliwe znaczenie ma również ciągła detoksykacja metabolitów i usuwanie przyczyn ich powstawania. Walka z osteoporozą jest długotrwała, ale po kilkunastu miesiącach oczyszczania przynosi zauważalne efekty. Nic jednak nie pomoże, jeśli nie będziemy przestrzegać zdrowego stylu życia i określonej zdrowej diety, nie zapewnimy sobie wymaganej porcji ruchu i wysiłku fizycznego. Choroby aparatu ruchu przekładają się bowiem na wiele chorób narządów wewnętrznych, gdyż to właśnie ruch jest elementem napędzającym opływ chłonki w naczyniach limfatycznych a tym samym naturalne oczyszczanie organizmu.

   
         
         

 

 

 

 

 

 

WSTĄP PO ZDROWIE