Mykoplazma a ciąża

    

   mnu ciaza porod    
         
   

MYKOPLAZMY - Bakterie Mollicuties

Świat mikroorganizmów, zakwalifikowanych przez naukę do królestwa bakterii, jest jakościowo niezwykle różnorodny. Tutaj opiszemy niezwykle groźne i niestety popularne wśród ludzi bakterie, które są najmniejszymi komórkami prokariotycznymi, które są w stanie się rozmnażać. (Więcej o komórkach prokariotycznych przeczytasz TUTAJ)

 

mykoplasma12Bakterie Mollicuties są komórkami prokariotycznymi, a więc bez jądra komórkowego i organelli. Nie posiadają stałej błony komórkowej a jedynie trójwarstwową błonę cytoplazmatyczną, zawierającą dużo cholesterolu.Te małe, pozbawione ściany komórkowej drobnoustroje, w przeciwieństwie do innych typów bakterii, są oporne na rutynowo stosowane antybiotyki, takie jak penicylina, czy inne β-laktamy (powodujące rozkład peptydoglikanu, będącego głównym składnikiem bakteryjnej ściany komórkowej). Ich nieprzeciętne wymiary (0,3 – 0,8 µm średnicy), czyli około 5 razy mniej niż pojedyncza komórka Escherichia coli sprawiają, że te istoty są zdolne "przecisnąć się" przez różnorodne naturalne przegrody i wniknąć w zakamarki niedostępne dla innych mikroorganizmów. 

Dzięki swej małej wielkości mają mały i prosty genom, czego konsekwencją jest to, że jest mocno ograniczona zdolnośc do wytwarzania niezbędnych substancji odżywczych dla wzrostu i rozmnażania. Ta cecha dyktuje duże wymagania w zakresie ich odżywiania - do ich wzrostu konieczne są takie katabolity, jak na przykład cholesterol, aminokwasy, kwasy tłuszczowe, czy witaminy. Innymi słowy, aby żyć i się rozmnażać, muszą być agresywne i żarłoczne a ich menu jest to wszystko, czego nasze komórki potrzebują do normalnego życia.

 

mollicutiesMałe wymiary i ogromna elastyczność powoduje, że mogą zmieniać kształt, przyjmować postać kulek, nici, włókien rozgałęzionych, przypominających grzyby. Potrafią przeciągać się między komórkami oraz przechodzić przez delikatne filtry - są bardzo agresywne i skuteczne w zajmowaniu przestrzeni życiowej. To sprawia, że są trudne do zidentyfikowania i zlikwidowania narzędziami i sposobami współczesnej medycyny.

 

   
   

Mollicuties atakują głównie drogi moczowo-płciowe. U mężczyzn występuje zapalenie cewki moczowej a nie leczona infekcja prowadzi do zapalenia prostaty i najądrza z tendencją do zmian rakowych. U kobiet - powodują zapalenie cewki moczowej i części pochwowej szyjki macicy, atakują ściany jajowodów i nerki. Zawsze zakażenie oznacza poważne zaburzenia płodności.
Bakterie Mollicutes atakują śluzówkę dróg oddechowych, zatok i ust - najczęściej podczas kontaktów seksualnych partnerów. Siłą Mollecuties jest to, że zakażenia bywają rzadko odkrywane i prowadzą do długotrwałych problemów. Objawy podobne do przeziębienia często są lekceważone ze względu na małą dokuczliwość w pierwszych etapach infekcji. Nieskuteczna bywa również antybiotykoterapia, gdyż antybiotyki często nie przenikają do śluzówki.
Osłabiony układ immunologiczny, który nie jest w stanie obronić śluzówki przed agresją i osadzaniem się tych bakterii, powoduje powstanie ognisk zakaźnych w śluzówce, co objawia się m. in. niedrożnością górnych dróg oddechowych, kaszlem.
W dalszej kolejności prowadzi do rozprzestrzeniania się infekcji.

 

   
   

Jak mykoplazma wpływa na ciążę ?

plodŚluzówki układu moczowo-płciowego oraz górnych dróg oddechowych są ulubionym siedliskiem tych bakterii. Dlatego też zagrażają miejscu, gdzie powstaje i rozwija się płód. Ich groźba jest tym bardziej istotna, że są trudne do zdiagnozowania i usunięcia a niedokuczliwe objawy u rodziców powodują zakażenia nieświadome i ignorowane.

 

1) Zapalenia dróg moczowych, nerek, prostaty, jajowodów utrudniają sam proces zapłodnienia
2) Są odpowiedzialne za powikłania ciąży: stany przedrzucawkowe, poronienia, zapalenia błon płodowych, przedwczesne porody, poporodowe powikłania i gorączki
3) Często prowadzą do zakażeń noworodka - zapalenia płuc i mózgu
4) Nawracające zapalenia spojówek często powodowane są bakteriami Mollicutes
5) Długotrwałe zakażenia prowadzą do zaburzeń nerwowych, zapaleń nerwów obwodowych i motorycznych, zmian w tkance mózgowej i chorób prionowych. Dotyczy to głównie matki, jak i dziecka aczkolwiek nie omija nie leczonych infekcji u mężczyzn.

 

   
   

Jak może pomóc medycyna detoksykacyjna ?

 Specyficzne właściwości ściany tych bakterii, ich elastyczność i mobilność, zdolność do ukrywania się w śluzówkach, gdzie nie docierają antybiotyki, sprawia, że medycyna akademicka ma trudności zarówno z diagnostyką, jak i z leczeniem. Medycyna detoksykacyjna posiada metodę instrumentalną do identyfikacji miejsca i rodzaju infekcji. Stosując preparaty oddziałujące na system immunologiczny, wzmacnia go do samodzielnej walki z bakteriami. Zdolność do samodzielnej walki układu odpornościowego jest bowiem najlepszą i najskuteczniejszą formą prewencji.

Ze względu na charakter oddziaływania bakterii Mollicuties, rodzice planujący poczęcie potomka powinni co najmniej pół roku wcześniej skontrolować, czy ich organizmy nie są nosicielami tych bakterii. Wskazaniem może być problem z poprzednią ciążą oraz przewlekłe uporczywe infekcje dróg oddechowych (katary, kaszle), zapalenia spojówek, bóle stawów. Usunięcie Mollecuties oraz innych obciążeń toksynami przed planowaną ciążą daje szansę na późniejsze ograniczenie problemów zdrowotnych zarówno dziecka, jak i jego rodziców.

   
         
       

WSTĄP PO ZDROWIE