Paliwo - substancje energetyczne
  mnu ZywnoscEnergia    
         
   

W poprzednich artykułach opisano węglowodany i tłuszcze jako źródło energii życiowej dla naszych komórek. Jest jeszcze trzecie źródło - mało znane i niedoceniane - substancje energetyczne.

   
   

GDZIE ICH SZUKAĆ ?

Organizm wytwarza energię dla życia komórek w postaci cząsteczek ATP (adenozyno - 5 - trifosforan) z glukozy i z tłuszczy. Ale niekoniecznie musimy zjadać cukry i pokarmy bogate w tłuszcz, by pozyskać energię. Możemy zjadać samo ATP jako substancję chemiczną lub inne substancje energetyczne, z których komórki bez większych problemów i nakładów energetycznych to ATP wytworzą. Należy.do nich dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy , występujący w komórkach w postaci zredukowanej NADH i w formie utlenionej NAD+. Różne pochodne tego związku biorą istotny udział w procesach oddychania komórkowego. 

   
   

Możemy i powinniśmy zjadać te pokarmy, które zawierają dużo takich związków. Są to głównie ograny ciała zwierząt, gdzie metabolizm jest szczególnie intensywny. Mowa przede wszystkim o wątrobie, o sercu, o mózgu i o mięśniach dzikich zwierząt, które dużo biegają i muszą byc przygotowani na szybką ucieczkę przed agresorem lub drapiezników by zdobyć pożywienie.

WĄTROBA.

watrobkaJako organ ssaków i ptaków (bo o takie wątroby najłatwiej) jest przetwórnią metaboliczną. Ona gromadzi również zapasy polisacharydu glikogenu, ale i w momencie śmierci zwierzęcia - jako że jest organem dużym objętościowo i masowo - jej komórki zawierają dużą ilość ATP, NADH. To są "gotowe lub prawie gotowe" dla naszego systemu trawiennego komponenty, których organizm nie musi już przetwarzać biochemicznie, zużywająć potęznych zasobów energii. Oczywiście wątroba gromadzi również toksyny, by je zneutralizować i wydalić, sama jako organ może być obciążona np pasożytami lub bakteriami czy wirusami, albo chemią odlekową czy z pasz. Dlatego najbardziej wartościową jest wątróbka zwierząt dzikich i hodowanych naturalnie, np. cieląt, prosiąt, królików, dzikich zwierząt (dziki, sarny, zające, jelnie), drobiu (ale nie z hodowli przemysłowych !!!). Te z wymienionych zwierząt hodowlanych nie żyły długo, więc nie było okazji, by nagromadziły w sobie toksyn z pokarmu i leków. Oczywiście powinne być zdrowo urodzone a ich rodzice - szczególnie matka hodowana ekologicznie.

   
   

SERCA.

sercaSerce jest drugim takim organem w organizmach ssaków, ptaków, które w ciągu całego życia musi być niezwykle niezawodne. Pracuje 24 h na dobę i jako mięsień musi posiadać zapasy energii niezbędnej do natychmiastowej reakcji, kiedy potrzeba szybciej pompować krew - choćby w sytuacji konieczności nagłego wysiłku. Objętościowo jest mniejsze od wątroby, ale równie bogate w glikogen, ATP, NADH. Uwaga, aby żródłem tego mięsa nie były zwierzęta z ferm hodowlanych, jest nadal aktualna. Najlepsze są podroby zwierząt dzikich.

   
   

MÓZG.

mózgJako produkt spożywczy jest obecnie trudnodostępny w sklepach mięsnych. Za to rzeźnicy dodają go do pasztetów i kiełbas. Nas interesuje sam mózg jako źródło aktywnych składników energetycznych. Bariera krew/mózg oddziela ten organ od wielu toksyn, które mogą być w organiźmie. Komórki nerwowe muszą być niezwykle "dyspozycyjne" i sprawne. Muszą być ciągle w dobrej kondycji, aby zapewnić całemu organizmowi prawidłowe sterowanie procesami źyciowymi. Dlatego też są cennym źródłem ATP, NADH, które pozostały w tych tkankach w momencie śmierci zwierzęcia.

Jest wiele przepisów, według których można przyrządzić wiele smakowitych posiłków. Mózg to również koncentratem tluszczu zwierzęcego - równie efektywnego paliwa.

   
   

EKSTRAKTY

 ATP i NADH można również zakupić jako ekstrakty w postaci kapsułek. Nie są to "naturalne" źródła paliwa, ale pochodzą z produktów naturalnych. W wielu sytuacjach są niezastąpione. Używają ich żołnierze, sportowcy i kulturyści oraz chorzy w procesach rekonwalescencji po ciężkich operacjach i wypadkach. To dodatkowy zastrzyk energii w sytuacjach ekstremalnych, gdy pozyskanie energii z pożywienia jest zbyt mało efektywne w stosunku do potrzeb.Do niedawna ATP było lekarstwem, które podawano chorym z zawałem serca, ratując im w ten sposób  życie. Tę metodą nadal stosują jeszcze lekarze w Rosji i we Francji.

   
         
       

WSTĄP PO ZDROWIE