Typowe objawy chorobowe przy infekcjach pasożytniczych
mnu Pasozyty    
         
   

Nowoczesne mity i kłamstwa

Wielu ludzi wierzy, że problem infekcji pasożytniczych dotyczy krajów 3-go świata, gdzie występuje społeczny problem dostępu do czystej wody pitnej, problem niewystarczającej higieny osobistej i higieny żywności. Tak jednak nie jest. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie żyje ok. 3 miliardów ludzi zainfekowanych pasożytami. To prawie połowa ludzkości na świecie. W krajach Europejskich ten odsetek jest rzeczywiście mniejszy i wynosi około 30% populacji i dotyczy również takich rozwiniętych przemysłowo krajów jak Szwajcaria, Niemcy, Anglia, Francja. 

Pasożyty w organiźmie człowieka mogą być wszędzie, w każdym organie i tkance - nie wykluczając z tego mózgu, serca, płuc i płynów ustrojowych.Wiele parazytów zasiedla jelita, co wpływa na proces metabolizmu naszego pożywienia. Pasożyty pobierają bowiem nasze pożywienie i pozbawiają nas energii. Pojawiają się objawy niedożywienia, pomimo , że zjadamy wystarczającą ilość zdrowej i dobrej jakościowo żywności.

Inne pasożyty zakażają czerwone ciałka krwi, co powoduje anemię. Nawiasem mówiąc, pasożyty jelitowe mogą powodować niedokrwistość - niszczą błonę śluzówkową jelit, przez co krew przedostaje się do jelit, patologicznie namnaża się grzyb Candida..
Jeszcze inne pasożyty atakują narządy odpowiedzialne za wydalanie produktów przemiany materii i toksyn, a to ogranicza i zakłóca funkcjonowanie odpowiednich organów.

Sporo zakażeń pasożytami dochodzi "drogą przez usta" - zanieczyszczona woda, skażona przetrwalnikami żywność, niewłaściwa higiena (brudne ręce). Większość pasożytów swój okres rozwoju ma w jelitach, gdzie w optymalnych dla nich warunkach temperatury i pożywienia przeistaczają się z form przetrwalnych w dorosłe osobniki. Ta faza rozwoju pasożyta może dokonać się w sposób niezauważalny. Po czasie pojawiają się konkretne "twarde dolegliwości", np atopowe zapalenie skóry, które jako nową, kolejną chorobę (tym razem już cywilizacyjną) niektórzy "fachmani" "leczą" sterydami. W ten sposób powstaje mit, jakoby bogata i uprzemysłowiona Europa wolna była od infekcji pasożytniczych.

Objawy chorobowe

Na samym początku pragnę zaznaczyć, że przypisywanie konkretnych objawów do konkretnych chorób, to metoda myślenia i rozumienia urzędników z kas chorych. Dany objaw może być bowiem spowodowany wieloma przyczynami a wie to każdy, którego chociaż raz bolała głowa. Poniżej zestawiono kilka zestawów charakterystycznych dla infekcji pasożytniczej. Nie znaczy to jednak, że podany tu objaw na pewno dowodzi obecności pasożytów. Te same bowiem objawy mogą być spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową.

W tym miejscu chcielibyśmy wskazać 8 problemów (objawów), które mogą wskazywać na infekcję pasożytniczą. Jeśli mamy z nimi do czynienia, warto - szukając przyczyny danej dolegliwości - sprawdzić i/lub wykluczyć taką ewentualność. Są to:

1) Problemy ze snem

  • Melatonina jest hormonem regulującym nasz cykl sen-czuwanie. Jeśli jej synteza lub uwalnianie są zaburzone, wówczas mamy kłopoty ze snem, z jakością naszego snu. Wpływa to na wiele różnych problemów natury fizycznej i psychicznej. Jedną z przyczyn infekcji pasożytniczych jest infekcja pasożytnicza, która może objawiać się w następujący sposób:
    - bezsenność
    - kłopoty z zasypianiem i utrzymaniem ciągłości snu
    - nocne zgrzytanie zębami
    - moczenie nocne

2) Problemy skórne

Wiele chorób, które osłabiają nsz organizm jako całość może mieć swoją ekspresję również na skórze. Istnieje oczywiście grupa pasożytów nazywanych ektopasożytami, które żerują na powierzchni naszego ciała i ich obecność, choć często nie widoczna gołym okiem, przynosi nam wiele dolegliwości natury skórnej. Ele również pasożyty należące do grupy endopasożytów, które egzystują we wnętrzu organizmu, mogą swą obecność i aktywność manifestować problemami skórnymi.
Chodzi o niedobór składników pokarmowych (pomimo prawidłowej diety) spowodowany dokarmianiem pasożytów jelitowych. To prowadzi do zaburzeń hormonalnych i może powodować zarówno różnego rodzaju alergie, swędzenia i wypryski. Nie mozna tu również pominąć toksyn pochodzących od samych robaków (ich produktów metabolizmu - kolokwialnie rzecz ujmując - ich gówienek. To neurotoksyczne substancje, które rozprowadzane są z krwią i limfą, a skóra jest organem wydalniczym również.
Podsumowując, następujące objawy mogą sugerować, że mamy do czynienia z infekcją pasożytniczą:

- sucha skóra
- swędzenie i spękania
- wypryski na skórze
- wysypki
- wrzody skórne

3) Zmęczenie

Generalnie rzecz ujmując, pasożyty kradną nam energię i to bez względu na to, gdzie się ulokowały. Prowadzi to do stałego wyczerpania, permanentnego zmęczenia, poczucia wyczerpania a nawet depresji i chorób natury psychicznej. Wiąże się to zarówno z głodem na poziomie komórkowym, gdzie nie wytwarza się odpowiednia ilość energii w procesach biochemicznych, opisanych cyklem Krebsa, jak również zaburzeń gospodarki hormonalnej, gdzie wątroba nie posiada odpowiednich subtelnych komponentów do wyprodukowania określonych rodzajów białek.

4) Problem jelita drażliwego

Tym określeniem medycyna akademicka posługuje się dla opisu objawów bólów brzucha, wzdęć i zaparć. Nie potrafi jednak jednoznacznie wskazać winowajcę, który te objawy powoduje. Mogą je bowiem powodować zarówno bakterie, jak i wirusy, grzyby i pasożyty. Uszkodzenie błony śluzowej jelit, penetracja krwi do jelit powoduje rozrost grzybów Candida. Neurotoksyny pasożytów mogą zakłócać mechanizmy sterowania perystaltyką jelit. Zubożenie wchłaniania minerałów i witamin prowadzi do zaburzeń hormonalnych a ta z kolei wpływa na to, że do jelit trafia coraz więcej pokarmu nie strawionego.
O infekcji pasożytniczej mozemy myśleć w przypadku
- powtarzających się bóli brzucha
- częstych wzdęć, kolek
- problemów z trawieniem niektórych wybranych pokarmów
- napadów głodu, takiej niepanowanego apetytu np. na słodycze

5) Stany zapalne

Obecność pasożyta w organiźmie wywołuje odpowiedź ze strony układu odpornościowego. Do krwi wydzielane są tzw mediatory zapalne a z krwią rozprowadzane są w rózne miejsca. Stany zapalne mogą więc występować w miejscach , które na pierwszy rzut oka niewiele mogą się kojarzyć z pasożytami. Takimi objawami mogą być:
- artretyzm
- bóle mięśni
- bóle w klatce sercowej i serca
- bóle rąk i stóp

6) Niekontrolowana zmiana masy ciała

Ubytek masy ciała może niejednego lub niejedną uszczęśliwć, podczas gdy będzie to tylko kolejny objaw ingerencji pasożytów w jego organiźmie. Wspomnieliśmy już, że pasożyty żywią się naszym pokarmem, zubażają treści wchłaniane przez jelita do żyły wrotnej i ograniczają "możliwości wytwórcze" wątroby. Pasożyty, by rosnąć, rozwijać się i namnażać potrzebują coraz to więcej twojego pożywienia, więc odczuwasz napady głodu (często jest to nagła potrzeba zjedzenia słodkości). Pomimo tego niekontrolowanego obżarstwa, waga spada.

7) Problemy psychiczne

Neurotoksyczne wydzieliny robaków obciążają układ nerwowy osoby zainfekowanej. Obejmuje to niekiedy całe obszary w mózgu i prowadzi do patologicznych zaburzeń psychicznych, jak:
- ciągła nerwowość
- napięcie i stres
- wahania nastroju
- depresja i myśli samobójcze
- zaburzenia pamięci

8) Zaburzenia w obrębie układu moczowo-płciowego

Problemy te dotyczą głównie kobiet. Infekcja parazytami może być (ale nie musi) przyczyną takich objawów, jak:
- zespół napięcia przedmiesiączkowego
- nieprawidłowości miesiączkowania
- torbiele i mięśniaki w obrębie narządów rodnych
- nawracające infekcje układu moczowego
Ten ostatni objaw dotyczy również mężczyzn, u których stwierdzone problemy z prostatą mogą mieć prowienencję pasożytniczą

   
         
     

WSTĄP PO ZDROWIE