Energia z żywności
  mnu ZywnoscEnergia    
         
   

Życie to nieustanne zapotrzebowanie na energię.

muskleAby wykonać jakąś pracę musimy zużyć energię. Jest oczywiste, że przy bieganiu, chodzeniu, podnoszeniu ciężarów zużywamy energię. Energia ta potrzebna jest do wykonania skurczu mięśni, polegającym na przesunięciu białek miozyny względem aktyny w tkance mięśniowej. Ale nawet, gdy nie wykonujemy pracy fizycznej, organizm potrzebuje pewną ilość energii. Serce musi bić, płuca muszą oddychać, mózg musi kontrolować wszystkie procesy życiowe, energii potrzeba  do aktywnego transportu cząsteczek, czyli przenikania związków chemicznych przez błony komórkowe ze środowiska o mniejszym stężeniu do środowiska o większym stężeniu (odwrotnie niż dyfuzja). W naszym organizmie takich reakcji aktywnego transportu cząsteczek związków chemicznych jest bardzo wiele, np. pompa sodowo-potasowa . Jest to proces utrzymujący polaryzację elektryczną błony komórkowej. Synteza nowych związków chemicznych, niezbędnych do funkcjonowania komórki, jak enzymy, hormony, białka strukturalne też wymagają sporej ilości energii. Te tysiące reakcji biochemicznych zachodzi nie tylko w wątrobie, trzustce, tarczycy, nerkach czy innych narządach, ale w każdej komórce ludzkiej w każdej sekundzie życia.Energia w organizmie zużywana jest również w procesach podziału komórek.

Energią nazywamy zdolność układu do wykonania pracy. Uniwersalnym związkiem chemicznym, będącym nośnikiem energii, występującym w całym świecie ożywionym, czyli we wszystkich żywych organizmach, jest ATP (adenozyno trójfosforan)

atp

Wiązanie między cząsteczkami fosforanowymi (-PO4) jest wysokoenergetyczne. Do jego wytworzenia potrzebne jest dużo energii, ale przy jego rozerwaniu dużo energii się wydziela. Gdy od cząsteczki ATP oderwiemy jedną cząsteczkę fosforanową, otrzymujemy ADP (adenozyno dwufosforan) oraz porcję energii, wodę i nieorganiczny fosfor. Gdy od ADP odłączymy kolejną cząsteczkę fosforanową, powstanie związek ADM (adenozyno monofosforan) oraz kolejna porcja energii, woda i fosfor nieorganiczny. W żyjącej komórce zachodzą jednocześnie procesy odwrotne – synteza ATP z ADM, fosforu atomowego, wody. W komórce zachodzi jednocześnie szereg różnych reakcji egotermicznych i endotermicznych. Energia wydzielana w reakcjach egzotermicznych jest wykorzystywana do ponownego powstania cząsteczek ATP . ATP jest więc uniwersalnym nośnikiem energii. 

   
   

Paliwo - źródło energii?

Paliwem nazywamy te substancje biochemiczne, z których organizm potrafi wytworzyć cząsteczki ATP. Wyrózniamy dwa rodzaje paliw: cukry i tłuszcze. Oba rodzaje związków chemicznych dostarczamy codziennie wraz z pożywieniem. Kolejne artykuły tego rozdziału Akademii będą poświęcone obu paliwom i róznym aspektom ich stosowania.  Faktycznie jest to przedmiot profesjonalnego zainteresowania dietetyków i gastrologów, ale dotyczy każdego z nas. Dotyczy przede wszystkim naszych pań, bo w naszej rzeczywistości to one odpowiadają za nasze menu, za żywienie naszych dzieci. Niestety, na lekcjach biologii czy przysposobienia do życia w rodzinie  tych informacji raczej nie usłyszą nasz dzieci, stąd zadanie dla MYSLĄCYCH CZYTELNIKÓW, by tę wiedzę propagować, by Polak nie był mądry po szkodzie.

   
         
         
       

WSTĄP PO ZDROWIE