Zespół metaboliczny - detoksykacja

 

mnu)ToksynyMETAB    
         
     

Co to jest zespół metaboliczny ?

otyliJednoczesne występowanie takich dolegliwości zdrowotnych, jak cukrzyca, zaburzenia przemiany tłuszczowej, nadciśnienie i otyłość to nowa epidemia, nazwana zespołem metabolicznym. Dotyczy ona 30% ludności na świecie, czyli jest to problem pandemii, porównywalny do historycznej dżumy lub z chorobami onkologicznymi. Zespół metaboliczny bezpośrednio prowadzi do chorób sercowo-naczyniowych a to bywa główną przyczyną śmierci.

   
   

Współczesna medycyna akademicka leczy cukrzycę I i II stopnia oraz podwyższone ciśnienie farmakologicznie. W przypadku otyłości, skupia się na zagadnieniach gromadzenia się tłuszczy w warstwach podskórnych i trzewnych, co wpływa na skuteczność insuliny oraz na podwyższenie poziomu cukru we krwi. W przypadku zespołu metabolicznego często występuje odporność na insulinę, czyli jednoczesnie wysoki poziom cukru w krwi i wysoki poziom insuliny. Zespół metabliczny objawia się także hipertensją, czyli nadciśnieniem tętniczym. Towarzyszy mu też otyłość typu androgenicznego (męskiego - tłuszcz w obszarze brzucha).


Zespół metaboliczny w tak masowej skali występuje dopiero od ostatnich kilku dziesięcioleciach a przyrost gwałtowny tej choroby wskazuje na to, że medycyna tradycyjna nad nim nie panuje. Medycyna akademicka proponuje aktywny wysiłek i zmianę diety jako prewencję, natomiast ""w sytuacjach awaryjnych pożary lokalne gasi"" poprzez obniżanie poziomu cholesterolu lekami z grupy statyn i fibratów oraz reaguje lekami na obniżenie nadciśnienia, na obniżenie poziomu cukru i leków chroniących układ krwionośny. Statystyki jednak mają tendencję rosnącą i nic nie wskazuje na to, aby współczesna dżuma została opanowana tymi metodami.

 

   
    Medycyna detoksykacyjna ma sporo do powiedzenia w tej dziedzinie. Metabolity toksyczne są bowiem jedną z pięciu podstawowych rodzajów toksyn w systematyce przyjętej przez medycynę detoksykacyjną, zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Stara się przede wszystkim dociekać i wskazywać na przyczyny tej pandemii. Są nimi:
1) zmiany składu chemiczno-biologicznego ziarna, głownie pszenicy i powiązane z nią koncentraty glutenu
2) mleko, szczególnie to zagęszczone w postaci kremów, serów, twarogów, jogurtów
3) ogromne ilości rafinowanego cukru w wielu artykułach spożywczych i napojach
4) koncentraty, spulchniacze, wzmacniacze smaku, koncentraty, słodziki - nienaturalne składniki odżywcze
5) napoje energetyzujące i orzeźwiające, oranżady i napoje słodzone, w których cukier występuje w mega dawkach, często ukrywanych pod określeniem ""produkt naturalny""
6) substancje genotoksyczne, jak metale, substancje promieniotwórcze, niektóre antybiotyki i inne leki, chemikalia, narkotyki oddziaływują na jakość programu genowego a tym samym następuje błędna synteza enzymów i zaburzenia metabolizmu.
7) zburzenia metaboliczne, jak np. nietolerancja glutenu korelują za niedoborem witamin
8) stres, który powoduje powstawanie ognisk zakaźnych w układzie chłonnym, głównie drobnoustrojowych
9) zakwaszenie organizmu, które prowadzi do odkładania się złogów, nadmiernego zużywania minerałów z puli dostarczanej z pożywieniem, niszczeniem kości, zębów, stawów dla zneutralizowania kwasów oraz gromadzenia wody w organiźmie dla rozcieńczania tych kwasów
   
   

 

Zespół metaboliczny jest zaburzeniem wieloczynnikowym, dlatego wymaga kompleksowego oczyszczania wielu układów jednocześnie. Podstawowym kierunkiem regulacji jest układ nerwowy i limfatyczny. Po wyeliminowaniu szkodliwego glutenu i kazeiny z pożywienia oraz wstępnym oczyszczeniu jelit, należy przywrócić właściwą gospodarkę witaminami i minerałami. Kolejnym etapem oczyszczania są zaburzenia emocjonalne i stres, aby przywrócić prawidłową gospodarkę tłuszczami, cukrem i zapewnić unormowanie ciśnienia tętniczego.


Ciało ludzkie cechuje pamięć, co oznacza nie tylko fakt zapamiętania przez mózg określonych faktów - uświadamianych lub nie. Ustąpienie stresu nie likwiduje automatycznie z pamięci faktu jego zaistnienia. Kumulacji podlegają różne negatywne skutki obciążeń toksynami.

Detoksykacja wymaga również aktywnej profilaktyki ruchowo-wysiłkowej, która przyczynia się do spalania nadmiaru zgromadzonego tłuszczu oraz aktywuje właściwą pracę układu limfatycznego.

   
         
     

WSTĄP PO ZDROWIE