Zgaga problemem milionów ludzi
mnu dolegliwosci a detoksykacja  
   

 ZGAGA - Powszechna dokuczliwość

Co to jest zgaga?reflux3

Na dolegliwość zwaną zgagą lub refliksem cierpią miliony osób. Polega ona na tym, że w pewnych okolicznościach wylewa się do przełyku a nawet do jamy ustnej, do komór zatokowych - paląca od zawartego w treści żołądkowej kwasu solnego - zawartość żołądka. Powszechnie mylnie sądzi się, że zgaga jest pochodną zaburzeń pracy żołądka. Mechanizm tego procesu polega w rzeczywistości na tym, że nie domyka się zwieracz pomiędzy przełykiem a żołądkiem i wymieszana z sokiem żołądkowym treść pokarmowa, razem z wydzielanym w ścianach żołądka kwasem solnym, wdziera się z powrotem do rury przełyku, uszkadzając śluzówki ścian. To zjawisko nazywa się refluksem i wielu lekarzy nie uważa tego za chorobę, jeśli zdarza się sporadycznie. Agresywne oddziaływanie kwasu solnego powoduje nieprzyjemne objawy parzenia, skurcze, gorzki smak i ból. Czasami zdarza się niektórym po zbyt obfitym posiłku, bywa powikłaniem po zatruciach pokarmowych, po podrażnieniu przełyku alkoholem lub papierosami. Czasami objawy zgagi pojawiają się u niektórych osób jako reakcja na spożycie niektórych pokarmów: jabłek, pomidorów, kawy, alkoholu, cytrusów napojów gazowanych lub tłustego i obfitego jedzenia. Zgaga może być następstwem wad anatomicznych (przepuklina rozworu przełykowego - miesca, w którym przełyk przechodzi przez przeponę). W sytuacjach chronicznych, to może prowadzić np. do astmy i wielu innych schorzeń.

Zgaga występuje również w sytuacjach podwyższonego ciśnienia w jamie brzusznej, a to z kolei zdarza się ciężarnym i osobom otyłym.

Stymulatorem do występowania refluksu mogą być również lekarstwa, doustne środki antykoncepcyjne, niektóre leki stosowane przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, tzw blokery kanałów wapniowych.

   
   

Co na zgagę?

reflux2Doraźnie możemy wziąć łyżeczkę sody oczyszczonej, rozpuszczonej w szklance wody, aby zalkalizować trochę środowisko żołądka. Środkiem łagodzącym, bo alkalizującym są również migdały. Ci, którzy kojarzą pojawianie się zgagi po spożyciu określonych pokarmów, powinni je po prostu unikać lub ograniczać. Są to jednak działania łagodzące objawy a nie usuwające przyczyny.

Medycyna akademicka stosuje róznorakie procedury lecznicze. Jedną z nich jest podawanie choremu na zgagę leków z grupy IPP (inhibitorów pompy protonowej). Podanie tych środków rzeczywiście niemal natychmiastowo usuwa piekącą dolegliwość, a oszukany tym sposobem pacjent myśli, że został wyleczony. Niestety, niedomykanie zwieracza, które jest zaburzeniem układu nerwowego żołądka, trwa nadal, lecz treści, które się wylewają są zobojętnione i nie drażnią ścian gardła. Działanie tych środków prowadzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego w żołądku. Niestety, niektórzy biorą te leki latami i to prowadzi do bardzo poważnej dewastacji jelit, do efektu tzw. cieknącego jelita a w późniejszym stadium do nowotworu jelita. Przyczyną tych dotkliwych chorób jest brak właściwego trawienia pokarmu w żoładku, gdzie wymagana jest bardzo duża kwasowość (pH=1 - 2 ). Nie strawione kęsy pożywienia zalegają w jelitach, gniją i zaburzają subtelną strukturę flory bakteryjnej jelit.To prowadzi do zakwaszenia jelit, grzybicy, do wielu patologii fizjologicznych w ścianach jelita. Z faktu, że pokarm nie ulega właściwemu przetrawieniu przy braku kwaśnego środowiska jelita wynika również to, że w strukturze elementów, które wchłaniają się w jelitach i żyłą wrotną podawane są do wątroby brakuje tam komponentów, bez których wątroba nie potrafi wyprodukować komponentów składowych hormonów. Zaburzenie gospodarki hormonalnej prowadzi do bardzo poważnych chorób i jest ukrytą konsekwencją "szybkiego leczenia"

   
   

Zgaga a medycyna detoksykacyjna

Medycena detoksykacyjna przyczyn refluksu upatruje w zaburzeniach układu nerwowego a dokładniej nerwu błędnego. Jego gałęzie kontrolują ruchy przełyku, pracą zwieracza, biorą udział w regulacji wydzielania soków żołądkowych i sterują pracą mięśni ścian żołądka, odpowiedzialnych za mieszanie pokarmu w żołądku. Jego uszkodzenie może prowadzić do różnych zaburzeń, wśród których jest również refluks treści żołądkowej. Nerw ten jest nerwem mieszanym, tzn. pełni zarówno funkcję wegetatywną, jak i motoryczną. Dlatego też dla medycyny detoksykacyjnej bywa wyzwaniem. Dwa różne ośrodki wpływają na jego pracę: obieg wątroby i obieg śledziony.

Przyczyną uszkodzeń tego nerwu mogą być ogniska zakaźne (mikrobiologiczne) oraz infekcje przewlekłe, dodatki do żywnośći (tzw. substancje ""E""), metale ciężkie (plomby amalgamatowe, szczepionki, praca w laboratoriach i fabrykach chemicznych, zakładach obróbki metali). 

Drugim nerwem, którego uszkodzenie może mieć wpływ na refluks jest nerw językowo gardłowy, odpowiedzialny za odruch połykania.

Jedną z mikrobiologicznych przyczyn takich objawów są bakterie Helicobacter pyroli (ale nie jedyną). Jako istota inteligentna i społeczna, bakteria ta posiada znakomite umiejętności ukrywania się, np. w ścianach woreczka żółciowego, trzustce, w ścianach jelita i żołądka. Niestety, w takich sytuacjach terapia antybiotykowa stanowi jedynie doraźne działanie, bowiem w tych tkankach Helicobacter się otarbia białkowymi cystami.

   
         
         

 

 

 

WSTĄP PO ZDROWIE